Sok
 
Organisasjon
Bli medlem
Forhold til HEF
Følg Humanistisk Ungdom
Grunndokumenter
HUBRO (intranett)
Humanistisk Ungdom 3 år
Landsmøte
Lokallag
Start ditt eget lokallag
Våre lokallag
Ny brosjyre om Humanistisk Ungdom
Nyhetsbrev
Regioner
Sentralstyret
Verktøykassa
Bergen studentlag
Egersund og Dalane lokallag
Gjøvik lokallag
Hamar og omegn lokallag
Haugalandet lokallag
Jæren og Omegn lokallag
Kristiansand lokallag
Oslo lokallag
Sandnes og Gjesdal lokallag
Stavanger lokallag
Tromsø lokallag
Trondheim lokallag
Vadsø og omegn lokallag
Vestfold lokallag
Østfold lokallag
 
Start ditt eget lokallag


Last ned Sentralstyrets STARTPAKKE FOR NYE LOKALLAG (PDF) og start Humanistisk Ungdom-lokallag der du bor!

Å starte et lokallag der du bor er morsomt, engasjerende og lærerikt. Ofte blir det litt sånn at veien blir til mens man går, men med støtte og hjelp fra Sentralstyret vil alt gå seg til.

I tillegg har du sjangsen til å bidra til noe som betyr noe for andre, og å skape et felleskap rundt det å være humanist for andre på samme alder som deg selv!

 

Før du starter et lokallag bør du ta kontakt med Sentralstyrets Regionansvarlig som kan gi deg tips og støtte før oppstarten!

FAQ om det å stifte lokallag i Humanistisk Ungdom:

- Jeg vil starte lokallag fra grunnen av... Men hva gjør jeg? 

Last ned sentrastyretsSTARTPAKKE FOR NYE LOKALLAG (PDF), som hjelper deg gjennom det som trangs for å starte opp.

- Jeg har lyst til å engasjere meg, men hvorfor skal jeg starte et lokallag...?
Det å være humanist er å sette mennesket i sentrum. Humanisme er et positivt livssyn som ansvarliggjør mennesker for sine egne liv - her og nå. Mange synes derfor det er kjempeviktig å møte andre på samme alder med samme syn på livet, for å diskutere, engasjere seg og være sosiale. Noen ønsker seg et lokalt samlingssted der de kan tenke høyt sammen om moral og filosofi, mens andre kanskje savner felleskapet fra den humanistiske konfirmasjonsundervisningen eller vil jobbe med livssynspolitikk ovenfor den lokale skolen. Det finnes mange gode grunner til å starte et lokallag der du bor.

- Jeg er medlem av en ungdomsgruppe i HEF, men hvorfor skal vi bli lokallag i HU?
Det er mange grunner til å bli lokallag i HU, og de viktigste er felleskapet med unge humanister fra resten av landet og at dere vil få penger fra sentralleddet i HU som dere kan rutte med i lokallaget akkurat som dere vil. Les mer her.

- Jeg har en ungdomsgruppe i HEF og vil at vi skal bli lokallag i HU...
Målsettingen er at alle ungdomsgruppene som idag er en del av HEF, skal organiseres som lokallag i HU. Dette betyr ikke at gruppa ikke lenger skal samarbeide med HEFs fylkes- og lokallag. Tvert imot! Men samarbeidet blir selvsagt litt anderledes siden HU er en egen organisasjon. Det første steget på veien er å stifte ungdomsgruppa som et lokallag i HU.

- Jeg er student og har lyst til å starte et studentlag...
Så gjør det da vel? Humanistiske studentlag kan også være HU-lokallag. Studentlag må også vedta fellesvedtektene for lokallag. Det er ikke noe problem at studentlaget kun er for studenter ved enkelte læresteder, slikt bestemmer dere selv. Det å starte et studentlag er forøvrig helt likt det å starte et lokalalg.

Les mer om hvorfor Humanistisk Ungdom er stiftether.

"Å være humanist er å sette mennesket i sentrum. Det er viktig å ha et samlingsted".   
Maja 17 år

"Å være humanist er å være med i et positivt livssynsfellesskap for jevnaldrende".  
Ola 24 år.



Publisert 10.01.2009
TIPS EN VENN OM DENNE SIDEN
 
 
Send tips
 
Bli medlem i Human-Etisk Forbund
Utmelding av Den norske kirke
 
 
©Human-Etisk Forbund 2004 Humanistisk Ungdom, Pb. 6744, St. Olavsplass, 0130 Oslo Tlf: 23 15 60 90 Kontakt: ungdom@human.no